Telefon
WhatsApp
Salgın sürecinde spor ayakkabılara talep arttı
300 X 250 Reklam Alanı

Türkiye'nin deri ve spor ayakkabı ihracatının yaklaşık yüzde 20'sinin karşılandığı Gaziantep’te üretilen spor ayakkabılara Covid-19 salgını sürecinde talep daha çok arttı.

Covid-19 salgını dünya genelinde küresel spor markalarının üretim kapasitesini düşürmesinden dolayı Avrupa ülkeleri başta olmak üzere Uzak Doğu'da yaşanan ekonomik durgunluk Türkiye'yi bir adım öne çıkardı.

Türkiye özellikle spor ayakkabı üretimi noktasında dünyanın yeni üretim fabrikası olma potansiyeline sahip ülkeler arasına girmeyi başardı. Spor ayakkabı üretiminde Türkiye'de söz sahibi illerin başında gelen Gaziantep'te spor ayakkabı üreticileri, ürettikleri yeni eğilim spor ayakkabıları dünyanın dört bir yanına ihraç ediyor.

Covid-19 salgını nedeniyle dünya genelinde pek çok sektör ekonomik çalkantılarla mücadele ederken bu sektörlerden biri de ayakkabı sektörü oldu. Özellikle spor ayakkabı tedarikinde büyük aksamalar meydana gelirken ticarette de arz talep dengesizliği yaşandı.

Salgın nedeniyle ülkelerin sınırlarını kapatması ve iç ticarete ağırlık vermesi de bu durumu tetikleyen başlıca faktörler arasında yer aldı. Bu durumu fırsata çeviren Gaziantep’teki spor ayakkabı üreticileri, yeni eğilim modeller üreterek salgının ardından dünyanın spor ayakkabı talebini karşılamaya başladı.

Türkiye'de deri ayakkabı ve terliğin yanı sıra spor ayakkabı üretiminde de önemli bir yere sahip olan Gaziantep'te üretilen spor ayakkabılar, dünyada ayakkabı üretiminin merkezi olarak bilinen Çin başta olmak üzere dünyanın dört bir yanına gönderiliyor.

Salgın sürecinde spor ayakkabılara olan talebin arttığına dikkat çeken Gaziantep Ayakkabıcılar Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Mehmet Emin İnce, İLKHA muhabirine, spor ayakkabılara olan talebin devam etmesini beklediklerini söyledi.

Türkiye'nin ayakkabı ve terlik ihracatının yüzde 20'sinin karşılandığı Gaziantep'te üretilen terlik, deri ve spor ayakkabıların dünyadaki 45 ülkeye ihraç edildiğini bildiren İnce, ülke sayısını yükseltmeyi hedeflediklerini ifade etti.

“Türkiye'den 45 ülkeye ihracat yapıyoruz”

Ayakkabı sektöründe Gaziantep’in 20 yılda kendi kabuğunu kırarak Türkiye'nin sözünü söyleyen güçlü bir üretici durumuna geldiğini vurgulayan İnce, “Örnek işletmelerimiz ile birlikte bu seviyeye geldik. Makineleşmiş 400'e yakın firmamız var, bunlarda bizim gurur kaynağımızdır. Gaziantep olarak Türkiye'nin en büyük ikinci ayakkabı terlik ve yan sanayi üreticisiyiz. Bu gurur da üreticilerimizin engin görüşleri, risk almaları ve girişimci ruhlarıyla bu seviyeye geldik. Bugün Gaziantep ayakkabı sektörü olarak Türkiye'den 45 ülkeye ihracat yapıyoruz. Spor ayakkabısı, terlik erkek ve bayan ayakkabısında söz söyleyen bir şehiriz. Bugün ihracat bakımından da ikinci büyük üreticiyiz.” dedi.

“İstihdam ve katma değer bakımından oldukça iyi bir yöndeyiz”

Türkiye ve Gaziantep’in Spor ayakkabı konusunda çok şanslı olduğunu belirten İnce, “Çin'de seyahat kısıtlamalarının olması, üretimin aksaması konteyner krizi, navlun fiyatlarının yüksek olması Gaziantepli ayakkabı üreticileri olarak bizlere pazarda büyük bir şans ve alan oluşturdu. Çalışkan ve girişimci üreticilerimiz, önümüzdeki süreci geçen seneki küçülmenin açığını kapatarak, büyüme ile ihracatı ve üretimde de artışla kat edeceğimizi ümit ediyoruz. Çünkü aşılamanın yaygınlaşması ve Amerika ve Avrupa'nın normalleşmeye geçmesi, kısıtlamaların kalkması ile bir anda Amerika'dan, İngiltere'den ve Avrupa'dan yoğun bir sipariş talebi ile karşılaştık. Gaziantepli üreticiler olarak şu an hem istihdam hem katma değer bakımından oldukça iyi bir yöndeyiz.” ifadelerini kullandı.

“Pandemiye rağmen 2020 yılında 172 milyon çift ayakkabı ürettik”

Gaziantep’teki spor ayakkabı üreticilerinin Covid-19 salgını sürecinde spor ayakkabısında kendilerini geliştirdiğini belirten İnce, “Çünkü pandemiden dolayı evden çalışma ortamı, okulların kapalı olması, düğün, nişan, mezuniyet ve sünnet törenlerinin olmaması insanların spor ayakkabısına olan ilgisini arttırdı. Gaziantep üreticileri ayakkabıya, kunduraya talep olmayınca birdenbire kendini yenileyerek spor ayakkabısı üretimine başladı. Şu anda spor ayakkabısı üretiminde Gaziantep yine adet bazında totalde 2020 yılında pandemiye rağmen 172 milyon çift ile kapattı, bu bizim haklı gururumuz. Tüm Türkiye'de ihracat rakamlarında düşme olmasına rağmen Gaziantep ihracat rakamlarında terlik ve spor ayakkabıda olan başarısıyla arttırdı. Üreticilerimi ve çalışanlarımı tebrik ediyorum ve hepsini alınlarından öpüyorum.” ifadelerini kullandı.

“Haziran ayında Türkiye'nin en büyük ayakkabı fuarını yapacağız”

Gaziantep’teki ayakkabıcılar olarak gayretli çalışmalarını sürdüreceklerinin altını çizen İnce, “Haziran ayında yine Türkiye'nin en büyük fuarını yaparak bayrağımızı dünyanın her yerine ulaştıracağız. Pandeminin olumsuz yönde bize etkilemesi bir süre için iştahımızı kapatsa da, heyecanımızı öldürse de biz kopmadık ve heyecanlı bir şekilde hazırlıklarımızı devam ettiriyoruz. Çalışanlarımızı koruduk, imkânlarımız dâhilinde devletten aldığımız destekleri kullanarak bugün olumlu bir şekilde normalleşmeye dönerek AVM'lerin ve pazarların açılmasıyla inanıyoruz. başarılı bir şekilde yol kat edeceğiz. Normalleşme ile birlikte 5 ürüne talep artışı vardı, bunlardan bir tanesi ayakkabıydı. Bu da bizleri çok sevindirdi.” şeklinde konuştu.

“Bu seneki siparişler ve sevkiyatlar 45 ülkeye ulaşmış durumda”

Spor ayakkabısında yeni bir trend yakaladıklarını ifade eden İnce, “Artık moda takım elbisenin, kumaş pantolonun altına ‘casual’ dediğimiz ayakkabıların giyilmesi bu da yeni bir moda ve trend akımı, bunda da şanslıyız ve önümüz açık. Çünkü Gaziantep’te ayakkabı olarak yan sanayisiyle, tabanıyla modaya uygun, renk ve çizgi oluşturduk. Bunu da başaracağımıza inanıyoruz. Satışlar ve talep oldukça iyi. Ülke bazında geçen sene 35 ülkeye ihracat yaparak seneyi kapattık. Bu seneki siparişler ve sevkiyatlar da şu an 45 ülkeye ulaşmış durumda, bu da bizi sevindiriyor. İnşallah 70 ülke ile kapatır Türkiye'nin sözünü söyleyen bir sektör olmaya devam ederiz.” temennisinde bulundu.

Gaziantep’teki imalathanelerde her yıl üretilen yaklaşık 170 milyon çift ayakkabı ve terliğin 45 ülkeye ihraç edildiğini belirten İnce, Gaziantep’in İstanbul’dan sonra yurt dışına ayakkabı pazarlayan ikinci şehir konumunda olduğunu bildirdi.

3’ncü kuşak olarak ayakkabı üretimi yaptıklarını belirten firma sahibi Yahya Çerçi ise mesleklerini severek yaptıklarını ve yeni nesil ayakkabılar ürettiklerini söyledi.

Yeni nesil ayakkabılara olan ilginin daha büyük olduğuna dikkat çeken Çerçi, ürettikleri ayakkabıları yurt içinin yanı sıra yurt dışına da ihraç ettiklerini belirtti.

Salgın sürecinde rahatlığı nedeniyle spor ayakkabılara olan talebin arttığını belirten Çerçi, son yıllarda spor ayakkabıların her alanda tercih edildiğini bildirdi.

İşçilerden Adem Özdemir de günde 8 saat çalıştıklarını ve insanların ayakkabı ihtiyacını karşıladıklarını belirtti. (İLKHA)

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

300 X 250 Reklam Alanı

Puan Durumu

Takım OM G M P
1 BJK  Beşiktaş 40 26 8 84
2 GS  Galatasaray 40 26 8 84
3 FB  Fenerbahçe 40 25 8 82
4 TS  Trabzonspor 40 19 7 71
5 SVS  DG Sivasspor 40 16 7 65
6 HTY  Hatayspor 40 17 13 61
7 ALNY  Ayt. Alanyaspor 40 17 14 60
8 FKGK  Karagümrük 40 16 12 60
9 GFK  Gaziantep FK 40 15 12 58
10 GÖZ  Göztepe 40 13 15 51
11 KON  İH Konyaspor 40 12 14 50
12 İBFK  M.Başakşehir 40 12 16 48
13 ÇRZ  Ç.Rizespor 40 12 16 48
14 KSM  Kasımpaşa 40 12 18 46
15 YMS  Y.Malatyaspor 40 10 15 45
16 ANT  Antalyaspor 40 9 14 44
17 KYS  HK Kayserispor 40 9 17 41
18 BBE  BB Erzurum 40 10 20 40
19 MKE  Ankaragücü 40 10 22 38
20 GB  Gençlerbirliği 40 10 22 38
21 DEN  Denizlispor 40 6 24 28

Reklam

300 X 250 Reklam Alanı

Bitlis Nöbetçi Eczaneler

Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150
Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150

E-Bülten Aboneliği