Telefon
WhatsApp
Köylüleri dolandırdığı belirtilen
300 X 250 Reklam Alanı

Dava avukatları, "Kamu düzenini bozan ve toplumda korku iklimi oluşturan" söz konusu kamu görevlileri hakkında Karataş Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunulduğunu belirtti.

Suç yerinin Karataş ilçesi olması nedeniyle haklarında çok ciddi delil ve iddialar bulunan bazı kolluk görevlilerinin hâlihazırda görevlerinde bulunmalarının başlatılan soruşturmalara zarar vereceğini belirten avukatlar, bu nedenle etkin ve adil bir soruşturmanın devam etmesinin mümkün olmayacağına dikkat çekti.

"Biz şikâyet ediyoruz, adamlara hiç bir şey olmuyor"

Görevleri başında bulunan memurların görevlerinde kaldığı sürece mağdur halkın ve ilçede bulunan bilgi sahibi kamu memurlarının ifade vermelerinin mümkün olamayacağını belirten dava avukatları, halkın "Biz şikâyet ediyoruz, adamlara hiç bir şey olmuyor" diyerek kamu görevlilerinin ne denli güçlü olduğu kanısına vardıklarını aktardı.

Karataş ilçesinde mağdur vatandaşlarla birlikte basın açıklaması düzenleyen Dava avukatları, kolluk kuvvetlerinin kanunda belirtilen görevinin; halkın emniyetini, kamu düzenini sağlamak, korumak ve kollamak için suç işlenmesini önleyici faaliyetler olduğunu vurguladı.

"Bir kısım bedbaht kamu görevlileri toplumda korku iklimini oluşturdu"

Basın açıklamasını okuyan Avukat Mehmet Ali Önal "Karataş ilçesinin Çukurova bölgesinin en verimli tarım arazilerine sahip olduğunu" belirtti.

Önal, "Coğrafi yapısı ve geniş tarım arazileri nedeni ile coğrafyada büyük kavgalar meydana gelmiş, çok sayıda cinayet işlenmiştir. Bu korku ikliminde yaşayan Karataş halkının tek güven duyduğu birim kolluk kuvvetleridir. Kolluk kuvvetlerinin kanunda belirtilen görevi, halkın emniyetini, kamu düzenini sağlamak, korumak ve kollamak için suç işlenmesini önleyici faaliyetlerde bulunmaktır. Bu görevini unutan bir kısım bedbaht kamu görevlileri 'kamu düzenini bozmuş, toplumda korku iklimini' oluşturmuştur. Bu yapının oluşumunda aktif rol oynayan kamu görevlisi hakkında Karataş'ta ikamet eden mağdur çiftçiler, 'rüşvet, irtikâp, tehdit, hakaret, görevini kötüye kullanma' suçlarından dolayı Karataş Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulunmuşlardır." dedi.

Söz konusu şahısların görevlerinin başında olmaları nedeniyle Karataş Cumhuriyet Savcılığı tarafından adil ve etkin bir soruşturma yapılamadığını ve delil yetersizliğinden kovuşturmaya yer olmadığına karar verildiğini belirten Önal, "Karataş Cumhuriyet Savcılığına başvuran çok sayıda mağdurun şikâyetinin bu kamu görevlilerinin halen görevde olmaları nedeniyle sonuçsuz kalması, halkta oluşan korku iklimini derinleşmiştir. Halk açıkça 'Biz şikâyet ediyoruz adamlara hiç bir şey olmuyor.' diyerek kamu görevlilerinin ne denli güçlü olduğu kanısına varmışlardır." ifadelerini kullandı.

"Kamu memurlarının görevlerinden el çektirilmeleri yasa gereğidir"

"Her şey 24 Mart 2021 tarihinde Karataş ilçesinin Adalı Mahalle Muhtarı'nın Adana ihbar hattını arayarak 'Karataş ilçesinde bulunan bir kamu personelinin kendisinin talebi olmadığı halde iş karşılığı yüklü miktarda para istediğini ihbar etmesi ile başladığını" belirten Önal, sözlerini şöyle sürdürdü:

Mağdurun bu ihbarı üzerine ilgili kamu görevlisi hakkında, İl Jandarma Komutanlığında idari soruşturma başlatılmıştır. Bu idari soruşturmada çok sayıda mağdur ve bilgi sahibi ifade vermiştir. Alınan ifadelerde, söz konusu kamu görevlilerinin çıkar amaçlı illegal yapılanmaya gittikleri, halkta korku iklimini oluşturarak para istedikleri, değişik nedenlerle halkı dolandırdıkları, kamu görevlilerinin görevlerini kötüye kullandıkları iddia edilmiştir. Adana Cumhuriyet Savcılığı Örgüt Suçları Bürosu tarafından 2021/24340 soruşturma kaydı ile kamu görevlileri hakkında 'örgüt kurma, üye olma, görevini kötüye kullanma, rüşvet, irtikâp, nitelikli dolandırıcılık, tehdit' suçlarından soruşturma başlatılmıştır. Suç yerinin Karataş ilçesi olması nedeniyle soruşturma dosyası Karataş Cumhuriyet Savcılığına gönderilmiştir. Haklarında çok ciddi delil ve iddialar bulunan kamu memurlarının hâlihazırda görevlerinde bulunmalarının başlatılan soruşturmalara zarar vereceği gibi etkin ve adil bir soruşturmanın devam etmesi de mümkün olmayacaktır. Görevleri başında bulunan memurların görevlerinde kaldığı sürece mağdur halkın ve ilçede bulunan bilgi sahibi kamu memurlarının ifade vermeleri mümkün olmayacaktır. Haklarında adli ve idari soruşturma başlatılan memurlar hakkında etkin ve adil soruşturma yürütülmesi, daha fazla mağdurun tespiti açısından şüpheli konumundaki kamu memurlarının görevlerinden el çektirilmeleri yasa gereğidir.

Halkın canının ve malının teslim edildiği bir kurumda haklarında ciddi suç isnatları bulunan kamu görevlilerinin halkı mağdur etmesinin vicdanları yaraladığını belirten Önal, "Bu nedenledir ki söz konusu kamu görevlileri hakkında başlatılan soruşturmalar dikkate alınarak, bu soruşturmaların etkin ve adil yürütülmesi için kamu görevlilerinin görevlerinden el çektirilmeleri; adaletin tesisi için mağdurların korkmadan kolluk birimlerinde ve Karataş Cumhuriyet Savcılığında ifade verebilmelerinin sağlanmasını mağdurlar adına talep ediyoruz." dedi. (İLKHA)

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

300 X 250 Reklam Alanı

Puan Durumu

Takım OM G M P
1 BJK  Beşiktaş 37 25 6 81
2 FB  Fenerbahçe 37 23 7 76
3 GS  Galatasaray 37 23 8 75
4 TS  Trabzonspor 37 17 7 64
5 SVS  DG Sivasspor 37 14 7 58
6 ALNY  Ayt. Alanyaspor 38 16 13 57
7 HTY  Hatayspor 37 16 12 57
8 GFK  Gaziantep FK 37 14 11 54
9 GÖZ  Göztepe 37 13 12 51
10 FKGK  Karagümrük 37 13 12 51
11 KON  İH Konyaspor 37 11 14 45
12 ÇRZ  Ç.Rizespor 37 11 14 45
13 ANT  Antalyaspor 38 9 13 43
14 İBFK  M.Başakşehir 37 11 16 43
15 YMS  Y.Malatyaspor 37 9 14 41
16 KSM  Kasımpaşa 37 10 17 40
17 KYS  HK Kayserispor 37 9 16 39
18 MKE  Ankaragücü 37 10 19 38
19 BBE  BB Erzurum 38 9 19 37
20 GB  Gençlerbirliği 37 9 20 35
21 DEN  Denizlispor 37 6 21 28

Reklam

300 X 250 Reklam Alanı

Bitlis Nöbetçi Eczaneler

Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150
Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150

E-Bülten Aboneliği