Telefon
WhatsApp
Çocuklar Ramazan’ı dolu dolu yaşıyor
300 X 250 Reklam Alanı

Gaziantep’te Covid-19 tedbirleri gerekçesiyle uygulanan tam kapanma kısıtlaması nedeniyle gün boyu evde kalan çocuklar, zamanlarını en güzel bir şekilde değerlendirmek için bu ayı fırsat bilip Ramazan ayını dolu dolu yaşıyor.

Çoğu zaman aileleri ile birlikte çoğu zamanda tek başlarına Kur'an-ı Kerim ve kitap okumanın yanı sıra vakit ve teravih namazlarını kılmayı ihmal etmeyen çocukların Ramazan ayının tüm güzelliğini evlerine taşımaları ve henüz kendilerine farz olmadığı halde oruç başta olmak ibadetlerini aksatmadan yerine getirmeleri imrendiriyor.

Ramazan ayının manevi havasını evlerine taşıyan çocuklar, Ramazan ayında oruç tutmanın mutluluğu içerisinde rahmet ikliminin heyecanını yaşıyor.

Geçtiğimiz yıllarda aileleri ile birlikte teravih namazı ve mukabele için camiye giden ve cıvıl cıvıl sesleri ile camilerde neşe kaynağı olan çocuklar, ebeveynleri gibi bu Ramazan’da da teravih namazını camide kılamamanın hüznünü yaşıyor.

Geçtiğimiz yıl olduğu gibi bu yılda Ramazan ayında evlerini mescid ve camilere çevirdiklerini belirten çocuklar, camiye gidemedikleri için Ramazan ayının heyecanını evlerde yaşatmak istediklerini ifade ettiler.

Ramazan ayını büyük bir coşku içerisinde geçirdiklerini ifade eden çocuklar, İLKHA muhabirine, on bir ayın sultanı olan Ramazan ayının feyiz, bereketi ve güzelliğinden faydalandıklarını, oruç tuttuklarını ve vakit namazlarının yanı sıra ailece teravih namazı kıldıklarını ve mukabele yaptıklarını söylediler.

Kendilerine henüz farz olmadığı halde Ramazan ayında oruç tutmanın sevincini yaşadıklarını belirten çocuklar, oruç ibadetini yerine getirdikleri için çok mutlu olduklarını ve Ramazan ayının kendileri için çok güzel geçtiğini dile getirdiler.

Ramazan ayını çok sevdiğini ifade eden 14 yaşındaki Nursena Yıldırım, evde ailece Kur'an-ı Kerim okuduklarını, namaz kıldıklarını ve dua ettiklerini ifade etti.

“Ramazan ayımız çok güzel geçiyor”

2 yıldır salgın nedeniyle camide teravih namazı kılamadıkları için evlerini mescide çevirdiklerini ifade eden Yıldırım, “Ramazan ayı mübarek olsun. İki senedir Ramazan ayında evdeyim. Ramazan ayı güzel bir ay, oruç tutuyoruz, namaz kılıyoruz. Teravih namazlarımızı önceden camilerde kılıyorduk ama bu iki yıldır evde kılıyoruz. Boş zamanlarımızda kitap, Kur'an-ı Kerim okuyoruz. Ramazan ayımız çok güzel geçiyor. İki senedir evdeyiz ve Ramazan ayını evde geçiriyoruz ama yine de Ramazan ayımız çok güzel geçiyor. Önceki Ramazan aylarında biraz olsun dışarı çıkabiliyorduk ama bu sefer evde olduğumuz için biraz daha vaktimiz çok oluyor, daha çok ibadet edebiliyoruz. Ailece namaz kılıyoruz bazen Kur'an-ı Kerim okuyoruz, boş vakitlerimiz olduğu zaman kitap okuyoruz veya sosyal aktiviteler yapıyoruz.” dedi.

“İbadet etmek için Ramazan ayında daha fazla fırsatımız oluyor”

Ramazan ayını evde dolu dolu yaşadıklarını belirten 11 yaşındaki Mustafa Yıldırım da, “Öncelikle İslam aleminin Ramazan ayı mübarek olsun. Ramazan ayında teravih namazlarımızı camilerde kılamıyoruz ama evde beraber cemaatle kılıyoruz. Mukabele yapıyoruz, boş vakitlerimizde sosyal etkinlikler yapıyoruz ya da kitap okuyoruz. Ramazan ayı güzel ve mübarek bir aydır. Ramazan ayı çok güzel bir aydır. Evlerimize bereket, huzur getiriyor. İbadet etmek için Ramazan ayında daha fazla fırsatımız oluyor. Geçen sene de Ramazan ayımız güzel geçti. İlk günler oruç tutarken biraz zorlandım ama sonradan ise alışmaya başladım. İnsan sabretmeyi öğrenmeli, bende sabretmeye öğrendim ve artık sabredebiliyorum. Oruç tutmak güzel, oruç herkes tutmalıdır.” ifadelerini kullandı.

“Ramazan'ı çok güzel geçiriyoruz”

Ramazan ayının her yönüyle çok bereketli bir ay olduğunu belirten 14 yaşındaki Sümeyra Gözüdok ise şunları söyledi:

“Ramazan ayını evimizde geçiriyoruz. Gönül isterdi ki camilere gidip namaz kılalım, hep beraber toplu sevap işleyelim. İftara doğru olan o sevinç, sahura ailemizi kaldırmak çok daha güzel ve çok mutluyuz. Evimizde Ramazan’ı daha heyecanlı geçiriyoruz. Ailemizle beraber her akşam yaptığımız mukabeleler, kıldığımız namazlar ve yaptığımız sohbetler gerçekten çok güzel. Ramazan ayının büyüklerimizin bize eskiden bahsettiği Ramazanlar ile alakası yok ama olsun biz yine de Ramazan’ı evimizde geçirmeyi daha çok seviyoruz. Babam imamımız oluyor, Kur'an okuyoruz ve sofrayı ailecek beraber topluyoruz. Aslında bu Ramazan'da aile bağlarımız daha çok kuvvetlendi. Evde olduğumuz sürece birbirimizi daha çok görebiliyoruz, birbirimizle vakit geçirebiliyoruz, birbirimizle daha çok ilgilenebiliyoruz. Ben küçük kardeşime Kur'an okumayı öğrettim, bu gerçekten benim için büyük bir nimet, mutluyum, mutluyuz yani Ramazan'ı güzel geçiriyoruz.”

“Ramazan ayı nefsimizi terbiye etmek için de çok iyi bir aydır”

Ramazan ayının çok güzel bir ay olduğunu ifade eden 13 yaşındaki Hayrunnisa Ayetkin de, “Aslında Ramazan ayı nefsimizi terbiye etmek için de çok iyi bir aydır. Ramazan ayında teravih namazı için camiye giderdik ama iki senedir pandemi olduğu için gidemiyoruz. Camiye gidince arkadaşlarımızla sohbet ve hep dua ederdik, namaz kılardık. Ama evlerimizde de ibadet etmek iyidir. Kur'an okuyoruz, namaz kılıyoruz ve ailecek sohbet yapıyoruz, bu daha güzel oluyor, teravih namazımızı da ailece kılıyoruz. Ramazan ayı çok güzel bir ay. Ramazan Bayramı yaklaşıyor, bayramda çok güzel. Ramazan’da oruç tuttuğumuzda insan kendi nefsini terbiye ediyor. Yine iftarı beklerken büyük bir heyecan oluyor ve sahura kalkınca heyecanlanıyorum. On bir ayın sultanı bizim için güzel geçiyor. Covid-19 olmadan önce akrabalara giderdik ama şimdi pandemi dolayısıyla iftara kimseyi kabul edemiyoruz biz de gidemiyoruz yani o günler özlendi ama Covid-19'un bitmesi için kurallara uymalıyız.” diye konuştu.

“Ramazan’ı dolu dolu yaşamamamız lazım”

Ramazan ayı geldiği zaman çok mutlu olduğunu söyleyen 14 yaşındaki Hamza Göçer de, “Ramazan ayı Kur'an, rahmet, bereket ve tövbe ayıdır. Ramazan’da camilere gidemediğimiz için evde cemaatle teravih namazımızı kılıyoruz, mukabelemizi yapıyoruz. Ramazan ayı çok güzel, herkesin Ramazan’ı dolu dolu yaşaması lazım. Bu ayda Kur'an okumak lazım, ibadetleri terk etmememiz ve oruç tutmamız lazım.” şeklinde konuştu. (İLKHA)

Anasayfa Reklam Alanı 1 728x90

0 Yorum

Henüz Yorum Yapılmamıştır.! İlk Yorum Yapan Siz Olun

Yorum Gönder

Lütfen tüm alanları doldurunuz!

300 X 250 Reklam Alanı

Puan Durumu

Takım OM G M P
1 BJK  Beşiktaş 37 25 6 81
2 FB  Fenerbahçe 37 23 7 76
3 GS  Galatasaray 37 23 8 75
4 TS  Trabzonspor 37 17 7 64
5 SVS  DG Sivasspor 37 14 7 58
6 ALNY  Ayt. Alanyaspor 38 16 13 57
7 HTY  Hatayspor 37 16 12 57
8 GFK  Gaziantep FK 37 14 11 54
9 GÖZ  Göztepe 37 13 12 51
10 FKGK  Karagümrük 37 13 12 51
11 KON  İH Konyaspor 37 11 14 45
12 ÇRZ  Ç.Rizespor 37 11 14 45
13 ANT  Antalyaspor 38 9 13 43
14 İBFK  M.Başakşehir 37 11 16 43
15 YMS  Y.Malatyaspor 37 9 14 41
16 KSM  Kasımpaşa 37 10 17 40
17 KYS  HK Kayserispor 37 9 16 39
18 MKE  Ankaragücü 37 10 19 38
19 BBE  BB Erzurum 38 9 19 37
20 GB  Gençlerbirliği 37 9 20 35
21 DEN  Denizlispor 37 6 21 28

Reklam

300 X 250 Reklam Alanı

Bitlis Nöbetçi Eczaneler

Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150
Sidebar Alt Kısım İkili Reklam Alanından İlki 150x150

E-Bülten Aboneliği